>

Kategoria Codzienność

Zalety biegania

6Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kim mają być nasi współbiegający. Podczas samotnego biegania można uporządkować swoje myśli, zaplanować następny dzień, wieczór i tak dalej. Możemy także rozważyć to, co już minęło. Nic także nie stoi na przeszkodzie do uprawiania tego sportu ze znajomymi: z kolegami i przyjaciółmi. Możemy wtedy swobodnie porozmawiać, razem się pośmiać, wymienić między sobą poglądy, znaleźć rozwiązania problemów. Jeśli ktoś nie może w czasie biegania rozmawiać, to znaczy, że zbyt szybko biegnie. Odpowiednia prędkość jest taka, że możemy swobodnie przy niej rozmawiać. Jeżeli wśród naszych znajomych nie ma nikogo, kto uprawiałby bieganie, to możemy poznać nowych przyjaciół właśnie pośród biegających. Na pewno nie zostaniemy przez nich źle potraktowani. Zawsze pozostaje jeszcze możliwość biegania z psem. Należy jednak pamiętać przy tym o zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno czworonożnemu zwierzęciu na przykład przed przejeżdżającymi samochodami jak i ludziom. Bieganie to sport mający jeden wielki plus. Mianowicie do jego uprawiania nie potrzebujemy żadnego osprzętowania. Jedyne, co musimy posiadać, to wygodne ubranie, a niewątpliwie najważniejsze są wygodne buty. Muszą one dobrze pasować do naszej stopy, nie mogą być ani za duże ani za małe. Zamiast zwykłych popularnych adidasów warto zastanowić się nad zakupem specjalnych butów do biegania. Nie będą one drogie, o ile nie kupimy butów za kilkaset złotych dla zawodowców, ponieważ takie na sto procent nie będą nam potrzebne. No chyba, że ktoś poczuje sobie passę do biegania i zapragnie zacząć biegać zawodowo. Dobre buty powinny mieć grubą, miękką podeszwę i miękkie wkładki, aby jak najlepiej neutralizować kontakty z ziemią. W końcu nikt po powrocie z treningu nie chciałby mieć odcisków. Pozostałą część ubrania należy dopasować do aktualnej pogody. Może to być na przykład sportowy dres.

Medyczne specyfiki

18Wszelkim skutkom ubocznym można przeciwdziałać, a na pewno je zmniejszyć.Nie ma bezpiecznych leków, każde z tabletek, które przyjmujemy powodują nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, jest jednak pewna różnica pomiędzy nimi, a mianowicie to, że jedne niszczą nas bardziej, inne mniej. Jak zatem przeciwdziałać działaniom niepożądanym silnych leków sterydowych? Przede wszystkim szczerze porozmawiaj ze swoim lekarzem, który wypisuje te leki. Nie możesz bowiem przyjmować sterydów z innymi silnymi środkami, a już na pewno z tej samej grupy chemicznej, czyli o podobnym składzie. Kolejna ważna sprawa, to dawki przyjmowanych leków. Nawet jeśli nie widzisz poprawy, lub jeśli wydaje ci się, że nie ma poprawy obecnego stanu, nie wolno na własna rękę zmieniać zaleconych dawek! Należy również badać poziom cukru we krwi i ostrość wzroku, a także informować lekarza o wszelkich objawach, których wcześniej w swoim organizmie nie dostrzegaliśmy, a więc bóle i zawroty głowy, przyrost masy ciała czy obrzęki. Najważniejszą sprawą jest również fakt, ze nie wolno samemu przerywać kuracji takimi lekami, gdyż ich nagłe odstawienie spowoduje nieodwracalne zmiany w korze nadnerczy. Leki sterydowe są obecnie dostępne w wielu różnych formach, specjalnie po to, aby przyspieszyć ich działanie.Forma podawania leku steroidowego zależy przede wszystkim od rodzaju choroby, jej zaawansowania i miejsca występowania. Bardzo często okazuje się, że potrzebne jest natychmiastowe działanie, a zatem musimy podać lek wprost do zakażonego zapaleniem miejsca, którym w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być wszelkie okolice ruchomych połączeń kości. Lekarz robi to najczęściej za pomocą igieł i strzykawek, jednak powoduje to duży ból ze względu na domięśniowy charakter wstrzyknięć. Większość specyfików jest jednak przyjmowana doustnie, co z kolei prowadzi do szybkiego niszczenia się żołądka, chyba że poprosimy w aptece o odpowiedni zamiennik, który dostarczany jest do jelit i tam wchłaniany. W leczeniu zapaleń podskórnych możemy stosować również maści i żele, których działanie jest stosunkowo szybkie, ze względu na miejscowe zastosowanie, jednak kiedy chcielibyśmy w ten sposób uśmierzyć ból wewnętrzny, zasada ta już się nie sprawdzi, gdyż ich przenikliwość do krwi jest wówczas niewielka, a zatem i wydłużony czas działania.

Po czym poznać zdrową osobę?

57Wszyscy wiemy, jak bardzo szpeci urodę dłuższy niedobór witaminy z grupy B. Zajady w kącikach ust, wypadające włosy, ziemista cera. Żaden krem nie pomoże, żaden lifting nie przywróci blasku cerze. Można , oczywiście łykać zestawy witamin dostępne w aptece i każdym sklepie spożywczym, ale patrząc obiektywnie to też jest chemia. Jedynie naturalnie podane witaminy i mikroelementy, czyli wraz z pożywieniem spełnią swoją rolę w organizmie człowieka. Zdrowy styl życia zapewnia szczupłą sylwetkę, dzięki właściwie dobranemu pożywieniu i ćwiczeniom fizycznym. Wyprostowana postawa, energiczne ruchy, ładnie zbudowana sylwetka to marzenie wielu osób. Kobiety prowadzące zdrowy tryb życia mają piękne,lśniące włosy i czystą cerę nie tkniętą przez kosmetyczkę. Również uporczywy dla wielu cellulitis jest dużo mniej widoczny u kobiet ćwiczących i zdrowo się odżywiających. To powinno zachęcić lepiej niż reklama nowego specyfiku na tą przypadłość. Moda na zdrowy styl życia spowodowała, że przemysł farmaceutyczny wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów. Prawdziwy boom przeżywają różnego rodzaju herbatki ziołowe, gdyż to co najbardziej naturalne jest najchętniej kupowane. Herbatki ziołowe zamiast zwykłej to świetny pomysł. Kubek melisy łagodnie uspokoi, rumianek pomoże na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, skrzyp polny doda urody cerze, włosom i paznokciom. Są już produkowane specjalne mieszanki ziołowe dla osób żyjących aktywnie, dla zestresowanych, dla dzieci na lepszy sen. Warto po nie sięgać zamiast kolejnej tabletki na ból głowy. W aptece można kupić suplementy diety zawierające pełny komplet witamin i minerałów. I choć zasady zdrowego żywienia odnoszą się do nich z rezerwą, to jednak w miesiącach, gdy jest mniej świeżych owców i warzyw, a tylko te sztucznie hodowane, taki uzupełniacz diety z tabletki jest niezbędny. A częsty w zdrowej diecie czosnek można zastąpić tabletką czosnkową pozbawioną uciążliwego zapachu. Moda na zdrowszy tryb życia, oddalenie wizji przedwczesnej starości szczególnie, ogarnęła mnóstwo ludzi. Raptownie wprowadzone zmiany w odżywianiu, gwałtowny wysiłek fizyczny dla nieprzyzwyczajonego do tego człowieka może bardzo zaszkodzić. Organizm szybko zareaguje zmęczeniem, zniechęceniem i bolącymi mięśniami. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, ale bez przesady. Drastyczna dieta, składająca się z kiełków, warzyw i owoców, choć to wszystko jest super zdrowe, spowoduje gwałtowny spadek sił fizycznych i zamiast błyszczących włosów będziemy mieli te włosy matowe i kruche. Jak wygląda asceta wiemy, na pewno nie jest okazem zdrowia. Zjedzenie raz na jakiś czas schabowego z kapustą nie jest odstępstwem od zdrowego stylu, czasem organizm sam się domaga takich „rarytasów”. Należy uważnie obserwować siebie i wiedzieć co jest dla nas dobre a co, mimo zdrowotnych zalet złe. Może się okazać, że np. miodu, choć zdrowego nie możemy jeść z powodu alergii.

Działanie leków

19W czym tkwi tajemnica tak szybkiego działania i prawie natychmiastowego łagodzenia silnych bóli leków sterydowych?Leki sterydowe, bez różnicy jak silne i przyjmowane w jaki sposób, wszystkie działają podobnie i każde z nich może równie dobrze uśmierzyć ból. Jak zatem działają skoro są tak niezawodne? Tajemnica tkwi w składzie leków. Jak wiadomo występują one w naturze, do tego w organizmie człowieka, a zatem ich działanie musi być szybkie, skoro produkuje je sam człowiek. Ponadto szybkość łagodzenia bólu zależy także od tego, jak prędko potrafi dany specyfik dotrzeć do układu krwionośnego, a stamtąd droga do ogniska bólu jest już niezwykle krótka! Jeśli chodzi o leki sterydowe, które mają podłoże hormonalne, ich wędrówka do krwiobiegu jest praktycznie natychmiastowa! Obniżają one nie tylko napięcie wszelkich mięśni w obrębie centrum uszkodzenia, ale i działają na centralny układ nerwowy i mózg, dzięki czemu tak szybko przesyłane są informacje o uśmierzeniu bólu. Kolejna zaleta to fakt, że rozszerzają również naczynia krwionośne i limfatyczne, a tym samym dostarczanie niezbędnego tlenu i substancji odżywczych do zainfekowanych komórek jest o wiele większe. Pomimo tego, że są bardzo pomocne, to częściej wymienia się wady, niż zalety leków sterydowych.Wnikliwe badania dowiodły, że początkowo bardzo chwalone przez wszystkich steroidy, tak naprawdę sieją duże spustoszenie w organizmie ludzkim. Często porównywano je z antybiotykami, jednak okazało się, że steroidy nie zwalczają przyczyn dolegliwości, a jedynie powodują zanikanie objawów chorób i uśmierzanie bólu. Ich główną wadą jest gromadzenie tłuszczu wzdłuż kręgosłupa i na brzuchu. Poza tym zwiększają ryzyko nadciśnienia i chorób serca, również zaćmy i cukrzycy. U wielu osób powodują także występowanie depresji i zaokrąglanie się rysów twarzy w kształcie tak zwanego pełnego księżyca. Kolejnym olbrzymim ryzykiem jest również fakt, że wystąpić może osteoporoza, która jest poważną chorobą układu kostnego, powodującego zanik kości i utrudnienie w poruszaniu się. Nawet jeśli spożywamy duże ilości wapnia, to nie możemy mieć pewności, że dolegliwość ta nas nie dosięgnie. Ważne jest przeprowadzanie odpowiednich badań monitorujących stan naszego zdrowia w trakcie stosowania sterydów i przyjmowanie ewentualnych środków wspomagających terapię. Jak się okazuje leki sterydowe mogą okazać się niezwykle pomocne w leczeniu astmy! Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, powodującą trudności w oddychaniu, szczególnie podczas minimalnego nawet wysiłku. Zakaźne komórki rozwijają się w pęcherzykach oskrzelowych i prowadzą z czasem do rozprzestrzeniania się choroby na całe płuca, a nawet układ krwionośny! Niestety nie możemy ustrzec się tej dolegliwości, bowiem nawet oszczędny tryb życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, nie są w stanie odwrócić tego, co zostało zapisane w naszych genach, a zatem chorobę tę otrzymujemy niejako w spadku po przodkach. Jak zatem z nią walczyć? Odkryto, że leki sterydowe są bardzo pomocne w leczeniu przypadłości. Najczęściej podawane są niewielkie dawki specyfików w postaci wziewnych inhalacji, dzięki czemu nie ma możliwości działania na inne narządy. Udowodniono, że długotrwałe stosowanie tych leków w połączeniu z innymi środkami rozkurczającymi oskrzela, prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia astmatyków, a także możliwości odejmowania większego wysiłku i ułatwionego oddychania. Jest to wielki sukces, bowiem leki te nie powodują duszności, poza tym niezwykle łagodzą przebieg choroby, a z czasem likwidują podłoże astmy.