>

Kategoria Odżywianie

Zdrowa dieta

56Wybór pożywienia jest istotny w zdrowym stylu życia. Nie należy mylić tego z ciągłą dietą odchudzającą, choć ma wiele wspólnego. Osoby chcące prowadzić zdrowy styl życia muszą posiąść pewna wiedzę o mikro i makro elementach potrzebnych organizmowi ludzkiemu, w jakich produktach je znaleźć i jaka ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Nie można popadać w skrajność, wyliczając kalorie, witaminy i inne substancje potrzebne w dziennej dawce i tego ściśle się trzymać. Zamiast zdrowego stylu stworzy się styl katorżniczy, wręcz ascetyczny. Wystarczy w zupełności wiedza ogólna, co może zaszkodzić człowiekowi, co na pewno zaszkodzi a co jest szkodliwe dopiero w dużych ilościach. Omijając szerokim łukiem żywność naszpikowana konserwantami, zapuszkowaną, stworzymy swój indywidualny jadłospis. Szybko się przekonamy, że zupy z naturalnych składników są o niebo lepsze niż te z proszku, a ciasto domowej roboty piękniej pachnie. Podziwiam osoby konsekwentnie prowadzące zdrowy styl życia. Rano zamiast kuka smolistej i turbo nuklearnej cieczy na przebudzenie, wkładają trampki i dresy i ruszają do parku, lasu, na polne ścieżki by pobiegać. Inni ćwiczą na balkonach, w pokojach. Potem prysznic i królewskie śniadanie. Twierdzą, że tylko taki początek dnia daje im energie do zmagania się z codziennością. Dopiero później -praca. Trzeba mieć samozaparcie lub czuć na sobie dobroczynne działanie takiego stylu. Takie osoby trudno zastać leżące bez celu na kanapie, patrzące bezmyślnie w telewizor. Ruch jest obecny w ich życiu p;rzez cały dzień. Patrząc na osoby, które standardowo zaczynają dzień, wybiegając wiecznie spóźnieni, bez śniadania do pracy, do szkoły, na uczelnię widzę, jak po kilku godzinach nie mają już tej energii. Sięgają po kolejny kubek z kawą by się pobudzić, po papierosa, byle tylko wykrzesać jeszcze trochę energii. Po pracy obiad, kanapa i …..młyn od nowa. Zahartowany organizm nie choruje. Przeziębienia, grypy, zapalenie oskrzeli, anginy tak powszechne w miesiącach jesiennych i na początku wiosny u osób prowadzących zdrowy styl życia są rzadkością. Organizm jest odporny na bakterie i wirusy, albo jeśli doszło do zarażenia to stosunkowo szybko sobie daje z nim radę. Czas trwania choroby u osób żyjących aktywnie i zdrowo się odżywiających jest znacznie krótszy. Nie potrzebują zwykle antybiotykoterapii, tak niszczącej organizm swoimi objawami ubocznymi. Jak już wspomniałam ruch fizyczny plus zdrowa dieta zapobiegają chorobom układu krwionośnego, sercu w szczególności. Poziom złego cholesterolu jest niższy niż u ludzi prowadzących „standardowy” styl życia. Stres, tak dokuczliwy w dzisiejszych czasach, powodujący szereg schorzeń psychosomatycznych, w tym groźny zawał serca, jest rozładowywany dzięki aktywności fizycznej. Osoby z astmą błędnie obawiają się ruchu fizycznego w obawie przed atakiem duszności, tymczasem układ oddechowy zyskuje odrobinie sportu.

Medyczne specyfiki

18Wszelkim skutkom ubocznym można przeciwdziałać, a na pewno je zmniejszyć.Nie ma bezpiecznych leków, każde z tabletek, które przyjmujemy powodują nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, jest jednak pewna różnica pomiędzy nimi, a mianowicie to, że jedne niszczą nas bardziej, inne mniej. Jak zatem przeciwdziałać działaniom niepożądanym silnych leków sterydowych? Przede wszystkim szczerze porozmawiaj ze swoim lekarzem, który wypisuje te leki. Nie możesz bowiem przyjmować sterydów z innymi silnymi środkami, a już na pewno z tej samej grupy chemicznej, czyli o podobnym składzie. Kolejna ważna sprawa, to dawki przyjmowanych leków. Nawet jeśli nie widzisz poprawy, lub jeśli wydaje ci się, że nie ma poprawy obecnego stanu, nie wolno na własna rękę zmieniać zaleconych dawek! Należy również badać poziom cukru we krwi i ostrość wzroku, a także informować lekarza o wszelkich objawach, których wcześniej w swoim organizmie nie dostrzegaliśmy, a więc bóle i zawroty głowy, przyrost masy ciała czy obrzęki. Najważniejszą sprawą jest również fakt, ze nie wolno samemu przerywać kuracji takimi lekami, gdyż ich nagłe odstawienie spowoduje nieodwracalne zmiany w korze nadnerczy. Leki sterydowe są obecnie dostępne w wielu różnych formach, specjalnie po to, aby przyspieszyć ich działanie.Forma podawania leku steroidowego zależy przede wszystkim od rodzaju choroby, jej zaawansowania i miejsca występowania. Bardzo często okazuje się, że potrzebne jest natychmiastowe działanie, a zatem musimy podać lek wprost do zakażonego zapaleniem miejsca, którym w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być wszelkie okolice ruchomych połączeń kości. Lekarz robi to najczęściej za pomocą igieł i strzykawek, jednak powoduje to duży ból ze względu na domięśniowy charakter wstrzyknięć. Większość specyfików jest jednak przyjmowana doustnie, co z kolei prowadzi do szybkiego niszczenia się żołądka, chyba że poprosimy w aptece o odpowiedni zamiennik, który dostarczany jest do jelit i tam wchłaniany. W leczeniu zapaleń podskórnych możemy stosować również maści i żele, których działanie jest stosunkowo szybkie, ze względu na miejscowe zastosowanie, jednak kiedy chcielibyśmy w ten sposób uśmierzyć ból wewnętrzny, zasada ta już się nie sprawdzi, gdyż ich przenikliwość do krwi jest wówczas niewielka, a zatem i wydłużony czas działania.

Po czym poznać zdrową osobę?

57Wszyscy wiemy, jak bardzo szpeci urodę dłuższy niedobór witaminy z grupy B. Zajady w kącikach ust, wypadające włosy, ziemista cera. Żaden krem nie pomoże, żaden lifting nie przywróci blasku cerze. Można , oczywiście łykać zestawy witamin dostępne w aptece i każdym sklepie spożywczym, ale patrząc obiektywnie to też jest chemia. Jedynie naturalnie podane witaminy i mikroelementy, czyli wraz z pożywieniem spełnią swoją rolę w organizmie człowieka. Zdrowy styl życia zapewnia szczupłą sylwetkę, dzięki właściwie dobranemu pożywieniu i ćwiczeniom fizycznym. Wyprostowana postawa, energiczne ruchy, ładnie zbudowana sylwetka to marzenie wielu osób. Kobiety prowadzące zdrowy tryb życia mają piękne,lśniące włosy i czystą cerę nie tkniętą przez kosmetyczkę. Również uporczywy dla wielu cellulitis jest dużo mniej widoczny u kobiet ćwiczących i zdrowo się odżywiających. To powinno zachęcić lepiej niż reklama nowego specyfiku na tą przypadłość. Moda na zdrowy styl życia spowodowała, że przemysł farmaceutyczny wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów. Prawdziwy boom przeżywają różnego rodzaju herbatki ziołowe, gdyż to co najbardziej naturalne jest najchętniej kupowane. Herbatki ziołowe zamiast zwykłej to świetny pomysł. Kubek melisy łagodnie uspokoi, rumianek pomoże na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, skrzyp polny doda urody cerze, włosom i paznokciom. Są już produkowane specjalne mieszanki ziołowe dla osób żyjących aktywnie, dla zestresowanych, dla dzieci na lepszy sen. Warto po nie sięgać zamiast kolejnej tabletki na ból głowy. W aptece można kupić suplementy diety zawierające pełny komplet witamin i minerałów. I choć zasady zdrowego żywienia odnoszą się do nich z rezerwą, to jednak w miesiącach, gdy jest mniej świeżych owców i warzyw, a tylko te sztucznie hodowane, taki uzupełniacz diety z tabletki jest niezbędny. A częsty w zdrowej diecie czosnek można zastąpić tabletką czosnkową pozbawioną uciążliwego zapachu. Moda na zdrowszy tryb życia, oddalenie wizji przedwczesnej starości szczególnie, ogarnęła mnóstwo ludzi. Raptownie wprowadzone zmiany w odżywianiu, gwałtowny wysiłek fizyczny dla nieprzyzwyczajonego do tego człowieka może bardzo zaszkodzić. Organizm szybko zareaguje zmęczeniem, zniechęceniem i bolącymi mięśniami. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, ale bez przesady. Drastyczna dieta, składająca się z kiełków, warzyw i owoców, choć to wszystko jest super zdrowe, spowoduje gwałtowny spadek sił fizycznych i zamiast błyszczących włosów będziemy mieli te włosy matowe i kruche. Jak wygląda asceta wiemy, na pewno nie jest okazem zdrowia. Zjedzenie raz na jakiś czas schabowego z kapustą nie jest odstępstwem od zdrowego stylu, czasem organizm sam się domaga takich „rarytasów”. Należy uważnie obserwować siebie i wiedzieć co jest dla nas dobre a co, mimo zdrowotnych zalet złe. Może się okazać, że np. miodu, choć zdrowego nie możemy jeść z powodu alergii.

Tak potrzebne witaminy

54W obecnych czasach, gdy kult zdrowia i młodosci sięgnął zenitu witaminami są szpikowane wszelakie produkty. Cukierki dla dzieci, gumy do żucia, soki, kisielki, wiele, wiele innych produktów nosi napis ” dodatek witaminy C” Dobrze, ze jest to witamina , którą organizm wydala jeśli dostaje jej nadmiar. Na każdym kartonie , obojętnie sok, napój, zwykła oranżada tez taki sam napis tkwi. Tymczasem witaminy są bardzo wrażliwe na wiele czynników. Proces produkcji, wysoka temperatura, nieumiejętne przechowywanie produktu skutecznie niszczy ją. Najlepiej jest samemu robic soki z owoców lub warzyw, jeśli odczuwamy braki witamin. Praktycznym urządzeniem jest tu mikser, do którego można bez problemu wrzucić owoce lub warzywa. Świeży sok wypity co rano jest o wiele zdrowszy od tego drogiego z kartonu i mamy gwarancje jego składu. O świeżości nie wspomnę. Spożywając witaminy w jak najnaturalniejszej postaci dajemy swojemu organizmowi silną broń do walki z chorobami. O tym, ze niedobór pewnego czynnika, który potem okazał się jodem, powoduje schorzenie zwane wolem pisano już w Starym Testamencie. Jednak sam pierwiastek odkrył w 1811 roku przypadkowo Courtois, gdy na zlecenie Napoleona poszukiwał nowych źródeł surowców pośród roślin morskich. W 1896 roku wyodrębniono jod z tarczycy. Odkryto sprawce wielu schorzeń tego hormonu. Wkrótce też zaczęto nagminne jodowanie soli. Jodu nie trzeba nam za wiele, wystarczy 2-4 m cg. Na kg masy ciała. Większej ilości jodu potrzebuje młodzież w okresie dorastania, dojrzewania, a także kobiety w ciąży i karmiące. Najbogatszym źródłem jodu jest woda i sól morska. Nasz Bałtyk należy do mórz bogatych w ten składnik. Toteż „tarczycowym” bardzo dobrze robi pobyt na plażach a także w Ciechocinku, gdzie pod tężniami wprost oddycha się jodem. Jod znajdziemy również w serach, jajkach, rybach, tłuszczach zwierzęcych, a także w zbożu i mleku. Niedobory jodu były kiedyś bardzo wyraźne wśród mieszkańców południowej Polski. W 1803 roku odkryto, że fluor wchodzi w skład układu kostnego, a w 1931 r. że jest przyczyna fluorzycy zębów, czyli tak zwanego cętkowania zębów, jeśli jest nadmiar tego pierwiastka w wodzie pitnej. Wodę oczyszczono, i znowu źle- pojawiła się próchnica w uzębieniu. Rozpiętość między korzystna a szkodliwa dawką jest tak mała, że wielu badaczy zgłasza szkodliwość fluoryzacji wody. Są jednak i entuzjaści tej metody, którzy twierdzą, że dzięki temu dzieci i młodzież nie mają problemów z uzębieniem. Dziś, gdy uprzemysłowienie wzrosło, fluor rozpowszechnił się i w powietrzu i w glebie, tak, że coraz więcej na świecie jest okolic, gdzie ludzie i zwierzęta są nim wręcz zatruwani. Sole fluoru kumulują się w kościach powodując nadmierne wapnienie, zmiany kierunku wzrostu i kształtu zębów. Organizm broni się wydalając fluor z moczem, ale…..nie daje rady. Na szczęście nasze wody nie maja aż tak dużej dawki fluoru.